logo

0224 273 22 12
0555 993 50 93
0224 255 23 40 (pbx)

Bursa Rehberi

 

TARİHÇE

M.Ö. 3, Yüzyılda Bithynialılar ve Prusias’lılar tarafından kurulan kentin ilk adı Prusa idi.Şehir merkezine yakın ilk yerleşimin kesin bulguları M.Ö. 2700-2500 yıllarına tarihlenmektedir.M.Ö. 1200 yıllarında Trakya'dan bu bölgeye Ibkit saldırılarından kaçan Traklar, Thinler ve Bitinler yerleşmişlerdir.Bu nedenle yazılı kaynaklarda bölgenin adı Bitinya olarak geçer. 1326 yılında Orhan Bey tarafından Türklerin eline geçen ilimiz Osmanlı İmparotorluğuna başkentlik yapmıştır.Bursa'da Roma ve Bizans Dönemlerinden günümüze ulaşabilmiş yapı yoktur. Eski kenti çevreleyen surların ilk olarak Bithynialılarca yapıldığı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ise onarılarak kullanıldığı düşünülmektedir.Bursa, Osmanlı İmparatorluğunun ilk 200 yıllık döneminde diğer kentlere göre büyük gelişmeler göstermiş, bir çok mimari yapı ile süslenmiş, devrinin tanınmış medreseleri ile bilim aleminin merkezi olmuş, canlı bir ticaret şehridir. I.Murad zamanından başlayan Hüdavendigar Külliyesi, I. Beyazıd'ın yaptırdığı Yıldırım Külliyesi, I.Mehmed (Çelebi) döneminde başlayıp II. Murad zamanında tamamlanan Yeşil Külliyesi Bursa'nın mekansal gelişimini etkileyen ve bugünde ayakta duran büyük komplekslerdirCumhuriyet dönemiyle birlikte planlama çalışmalarına başlanan şehirde, 1960'lı yıllardan itibaren sanayinin önemi artmış, kentin nüfus ve kentsel gelişimi hızlı bir değişime uğramıştır. Coğrafi konumu, tarımsal, ticari ve sanayi potansiyelinin yüksek oluşu kentin çekiciliğini her dönem korumasını sağlamaktadır.

 

BURSA KALESİ: Btihynialılar döneminde yapılmaya başlanan Bursa surları;Roma Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçmiş ve eklentilerle genişletilmiştir.Surlarda görülen taşların önemli kısmını Roma devrine ait sütunlar,lahit parçaları,adak mezar steli heykel kaideleri ve şeref kitabeleri oluşturmaktadır.

BURSA SAAT KULESİ: Osmangazi ve Orhangazi Türbelerinin de içinde bulunduğu Tophane Parkındadır.Sultan Abdulaziz döneminde(1861-1876)yangın kulesi olarak yapılmıştır.


ULUCAMİ: Osmanlı mimarisinin şaheserlerinden olan ve İslam dünyasının en önemli 5 mabedinden biri olarak gösterilen Ulucami,Bursa’nın en büyük ve en görkemli yapısıdır.Yıldırım Bayezıt’ın isteğiyle mimar Ali Neccar tarafından 1396 yılında yapımına başlanmıştır. 


İNANÇ MERKEZLERİ

- Emir Sultan Cami ve Türbesi
(Emirsultan semtinde bulunmaktadır)

- Süleyman Çelebi Anıt Mezarı
(Çekirge semtinde bulunmaktadır)

- Üftade Camii ve Türbesi
(Pınarbaşı semtinde bulunmaktadır)

- Geruş Sinagogu
(Arap Şükrü sokağında bulunmaktadır)

- Fransız Kilisesi ve Kültür Merkezi
(Heykel semtinde bulunmaktadır)

- İznik Ayasofya Kilisesi ve Yeşil Camii

- Trilye İsa Kilisesi veya Fatih Cami

- Mayor Sinagogu
(Arap Şükrü sokağında bulunmaktadır)

- Yeşil Türbe ve Yeşil Camii
(Yeşil semtinde bulunmaktadır)

 

KAPALI ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ

BEDESTEN(KAPALIÇARŞI): Bursa Kapalıçarşı,bu tür çarşı tipinin ilk örneklerinden biridir.Koza Han,Geyve Han,Fidan Han,Emir Han,Bedesten,Tuz Hanı,Galle(Tahıl) Hanı,Hacı İvaz Paşa Çarşısı gibi ticaret merkezlerine ulaşmak için açılan yoldan ve bu yolun iki kenarına yapılmış olan dükkanlardan oluşan bir üretim ve ticaret merkezi meydana gelmiştir.Bu çarşılar bütününe Osmanlı döneminde ‘’Uzun Çarşı’’deniliyordu.

İNKAYA ÇINARI: Türkiyenin en yaşlı çınarı olarak bilinen doğa harikası bir ağaçtır.Uludağ yolunda,Osmanlı Devletinin ilk köylerinden olan İnkaya Köyündedir.35m boyu,9m çevresi vardır.Her bir dalı 3-4m kalınlığında,bir ağaç büyüklüğündedir.600 yıllıktır.Tarihi ve doğal mesire yeridir.


      KÖPRÜLER

      - Mihraplı Köprü
      - Nilüfer Köprüsü

      BURSANIN PARKLARI

      - Reşat Oyal Kültür Parkı
      - Botanik Park
      - Sukaypark
      - Atatürk Kent Orman
      - Uludağ Milli Parkı
      - Merinos Parkı
      - Bursa Hayvanat Bahçesi

KARAGÖZ İLE HACİVAT
Gölge oyunlarının Türkiye’deki temsilcisi olan Hacivat-Karagöz,yüzyıllardır sadece Bursa’da değil,Türkiye’de ve dünyada tanınan bir kültürel renktir.

KAPLICALAR
Çekirge Kaplıcaları , Eski Kaplıca , Kükürtlü Kaplıcaları , Karamustafa Hamamı , Oylat Kaplıcaları , Gemlik(Terme) Kaplıcaları

ULUDAĞ
Ülkemizin en önemli kış sporları ve kayak merkezi olan Uludağ’da karla kaplı gün sayısı 178’dir.Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile ‘’Tur kayağı’’,’’Helikopterli Kayak’’uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir.Oteller bölgesinde 8 telesiyej,7 farklı teleski,olmak üzere 15 mekanik tesis mevcuttur.13 farklı pist hizmet vermektedir.Kayak merkezi Bursa’ya 30km. uzaklıktadır.

 

YEMEK KÜLTÜRÜ
Bursa denince akla ilk gelen İskender kebap,kestane şekeri,pideli köfte,cantık,İnegöl köfte ve Kemalpaşa tatlısıdır.Osmanlı Devleti’ne başkentlik etmiş olması nedeniyle saray yemekleri mirasına da sahip olan Bursa,göçlerle büyüyüp zenginleşen lezzet kültürünün yansımalarını taşır.